Jak nadać nowy wymiar, podnieść standard życia dla osób z ograniczeniami poruszania, a swój dom uczynić nowoczesnym zastanawiali się członkowie jednej z rzeszowskich wspólnot mieszkaniowych i pracownicy MZBM. Decyzja zapadła: zbudujemy windy zewnętrzne. To pierwszy taki budynek w Rzeszowie.
Osoby starsze, niepełnosprawne i dzieci – to dla nich najtrudniejszy był dostęp do mieszkań na najwyższych kondygnacjach budynku przy ulicy Hetmańskiej 43/I w Rzeszowie.
Uciążliwości trwały przez lata. Szczególnie po tym jak do pierwotnie czterokondygnacyjnego budynku dobudowano dwa piętra. Dla osób starszych, niepełnosprawnych i małych dzieci wspinanie się na czwarte czy piąte piętro było prawdziwym utrapieniem – mówi Bogusław Siwiec, kierownik Rejonu Obsługi Mieszkańców nr 3 rzeszowskiego Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych. – Postanowiliśmy pomóc. Dowiedziałem się, że jest możliwość uzyskania pożyczki z funduszu dostępności w celu likwidacji barier architektonicznych – dodaje.
Mieszkańcy oczekiwali rady i pomocy od zarządcy w poprawieniu dostępności mieszkań.
Zaczęto działać.
– Sprawdziliśmy możliwości i potwierdziło się, że istnieje możliwość uzyskania niskooprocentowanej pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego – wyjaśnia Jerzy Jędryka z MZBM.
Pożyczkę można było uzyskać pod warunkiem m. in., że inwestycja poprawi dostępność dla ludzi starszych, niepełnosprawnych i dzieci do 6 lat. W budynku przy Hetmańskiej 43/I zamieszkują przedstawiciele każdej z tych grup mieszkańców więc wymogi były spełnione.
– Poinformowaliśmy o tej możliwości wspólnotę mieszkańców podczas spotkania i zapadła decyzja o rozpoczęciu starań o pożyczkę, a później o budowę – dodaje Jerzy Jędryka.
W opisie projektu złożonym do BGK napisano m. in.: „Brak wind utrudnia komunikację pionową i dostęp do mieszkań na wyższych kondygnacjach, szczególnie osobom starszym oraz dzieciom, a w przypadku osób niepełnosprawnych, z ograniczeniami ruchowymi, w tym na wózku inwalidzkim, dostęp jest niemożliwy bez pomocy opiekuna…”
Pożyczka została przyznana. Spłata jest rozłożona na 20 lat. Uzyskano umorzenia: 10 procent z tytułu, że inwestycja dotyczy budynku wielorodzinnego, kolejne 10 procent umorzenia w związku z tym, że w budynku mieszka duża liczba osób starszych, niepełnosprawnych i małych dzieci.
Budowa rozpoczęła się początkiem listopada 2022 roku. Konieczne było m. in. rozebranie chodnika, jezdni i miejsc parkingowych, wykonanie podszybia wind, części podziemnych i nadziemnych szybów windowych, a nawet przebudowa dachu oraz częściowe wycięcie ścian klatek schodowych i usunięcie okien budynku który został oddany do użytku jeszcze przed II Wojną Światową – w 1938 roku.
Zakończenie prac jest planowane na 31 sierpnia 2023 – informuje Stanisław Selwa z ROM nr 3 MZBM.
Dziś już wybudowano cztery szyby windowe trwają prace wewnątrz klatek schodowych przy budowie podestów wejściowych do wind na poszczególnych piętrach. Czołowe ściany szybów są przeszklone. Kiedy powstaną podesty rozpocznie się ostatni etap prac czyli montowanie kabin wind w szybach.
Już widać, że kilkudziesięcioletni sześciokondygnacyjny budynek mieszkalny, „klocek” z czasów Centralnego Okręgu Przemysłowego, mocno zyska architektonicznie. Atrakcyjne przeszklone szyby windowe jak pomost do nowoczesności nadadzą budynkowi interesującego współczesnego wyglądu. Ale co najważniejsze znacznie zyska komfort życia mieszkańców. Nie będą już niebawem musieli wspinać się mozolnie na najwyższe piętra. Wysokość pokonają w kabinie przeszklonej windy, a podczas podróży będą mogli podziwiać widok na zaporę, stadion miejski i Nowe Miasto.
Koszt inwestycji to 2 miliony 766 tysięcy złotych netto.
Wykonawcą prac jest renomowana firma Schindler Polska sp. z o.o., która wygrała ogłoszony przetarg na wykonanie wind.