Bogusław Siwiec z Rzeszowa uratował młodego mężczyznę, z którego mieszkania wydobywał się dym. Otrzymał za to medal od prezydenta Andrzeja Dudy.

Bogusław Siwiec z Rzeszowa uratował młodego mężczyznę, z którego mieszkania wydobywał się dym. Otrzymał za to medal od prezydenta Andrzeja Dudy.

Prezydent RP Andrzej Duda przyjął wczoraj w swoim pałacu 24 wyjątkowe osoby z całej Polski. Lista gości nie była przypadkowa. Każdy z nich to bohater, który narażając własne życie zdecydował się pomóc innym.

Wyłamali drzwi, weszli do środka

Bogusław Siwiec, kierownik administracji Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie, w ubiegłym roku popisał się brawurową akcją w jednym z bloków przy ul. Hetmańskiej. Na miejsce wezwali go mieszkańcy, którzy zauważyli, że spod drzwi jednego z mieszkań wydobywa się dym.

– Już z daleka widziałem, że dymi się także z okien na pierwszym piętrze. Wraz z jednym z mieszkańców pukaliśmy do drzwi, ale nikt nie otwierał. Ze środka słyszałem jednak czyjś kaszel i charczenie. Na oczekiwanie na straż pożarną nie było już czasu – mówi Bogusław Siwiec. Mężczyźni wyłamali nogami drzwi z zawiasów. Kierownik Siwiec wszedł do środka i w gęstym dymie odszukał człowieka potrzebującego pomocy. Młody mężczyzna leżał na ziemi i nie był w stanie się podnieść.

– Wynieśliśmy go na zewnątrz, skąd do szpitala zabrało go pogotowie ratunkowe. Resztę załatwili strażacy, którzy dojechali na miejsce chwilę później – wspomina bohater.

Prezydent Andrzej Duda odznaczył go wczoraj „Medalem za ofiarność i odwagę”. Wręczając odznaczenia dziękował swoim gościom za szlachetność. Ich zachowanie określił jako dowód człowieczeństwa i humanizmu, dziękował za to, że nieśli pomoc nie zważając na własne interesy i bezpieczeństwo.

– Zapamiętam tę chwilę do końca życia. Pierwszy raz byłem w pałacu prezydenckim, a odebranie odznaczenia z rak prezydenta RP to niesamowite uczucie i zaszczyt. Jestem bardzo podekscytowany i szczęśliwy – mówi Bogusław Siwiec. Mimo to utrzymuje, że nie jest bohaterem, ale zwykłym człowiekiem.

– W takich chwilach nie ma czasu na kalkulację, po prostu się pomaga. Najważniejsze jest to, że mężczyzna, którego wyciągnęliśmy z mieszkania, żyje – mówi kierownik Siwiec, który wcześniej został wyróżniony także przez prezydenta Rzeszowa i prezesa MZBM.

Artykuł z dnia 13 czerwca 2017 z godz 11.37 NOWINY24.pl
Źródło: Czytaj więcej: http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/rzeszow/a/boguslaw-siwiec-z-rzeszowa-uratowal-czlowieka-dostal-medal-od-prezydenta,12174940/

Źródło: Prezydent.pl  http://www.prezydent.pl/aktualnosci/ordery-i-odznaczenia/art,167,prezydent-odznaczyl-bohaterow-czasu-pokoju.html

Skip to content