Pracownicy MZBM dostosowali część rzeszowskiego dworca PKP dla potrzeb uchodźców

Tekst pochodzi z portalu Transinfo przeczytaj więcej: https://transinfo.pl/inforail/pracownicy-mzbm-dostosowali-czesc-rzeszowskiego-dworca-pkp-dla-potrzeb-uchodzcow/

Pięć pomieszczeń na dworcu głównym PKP w Rzeszowie, gdzie przebywają uchodźcy, zostało wyremontowanych i zaadaptowanych do ich potrzeb. Podjęli się tego, w czynie społecznym, pracownicy rzeszowskiego MZBM. Powstały m.in. profesjonalne pomieszczenia dla służby zdrowia, łazienki dla matek z dziećmi.

W DALSZĄ PODRÓŻ Z DWORCA W RZESZOWIE Jak poinformował PAP Artur Gernand z kancelarii prezydenta Rzeszowa, do miasta dotarło ponad 300 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Zauważył, że wielu z nich z rzeszowskiego dworca rusza w dalszą podróż. Część jednak najprawdopodobniej pozostanie w mieście i będą potrzebowali opieki samorządu i mieszkańców.

„Rzeszowscy wolontariusze przez całą dobę pełnią dyżury na dworcu. Są niezbędni, by zdezorientowanym i zmęczonym ludziom pomóc odnaleźć się w Polsce” – zapewnił Gernand.

Dodał, że w pomoc Ukraińcom uciekającym przed wojną zaangażowani są w Rzeszowie pracownicy Urzędu Miasta i podległych mu jednostek, pracownicy miejskich spółek oraz masowo mieszkańcy. Konieczne było także zaadoptowanie rzeszowskiego dworca na potrzeby tysięcy ludzi, którzy nie mają się gdzie podziać, aby zapewnić im dobrze zorganizowaną, godną, doraźną pomoc.

„Trzeba było zapewnić miejsca, gdzie można się przespać, zjeść, ale także miejsca, gdzie można się wykąpać, przebrać i otrzymać niezbędną pomoc medyczną” – wyliczał Gernand.

Takiej pracy podjęli się pracownicy rzeszowskiego Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych, którzy zaadaptowali część dworca głównego PKP do potrzeb tysięcy uchodźców z Ukrainy uciekających przed wojną. Wyremontowali pięć pomieszczeń i dostosowali je do nowych funkcji. Prace wykonywali w czynie społecznym, najczęściej po godzinach pracy lub w dni wolne od pracy.

„To była nasza rola i przystąpiliśmy do działania. Mamy ekipę remontową składającą się z fachowców wszelkich branż” – przekazał prezes rzeszowskiego Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych Roman Szczepanek.

Zaznaczył, że liczył się czas i solidność wykonania, a roboty było bardzo dużo, z uwagi na to, że część pomieszczeń rzeszowskiego dworca PKP musiało gruntownie zmienić swoje przeznaczenie, aby pasowały do nowych potrzeb. Intensywne prace prowadzone były w pięciu pomieszczeniach dworca. Powstało m.in. profesjonale pomieszczenie dla pracowników służby zdrowia, którzy opiekują się uchodźcami potrzebującymi pomocy medycznej; pomieszczenie przeznaczone do wydawania przybyszom posiłków, a także specjalnie wyposażone pomieszczenie dla matek z małymi dziećmi, gdzie zamontowano np. podgrzewacz do wody. Na potrzeby uchodźców wyremontowano także dwa nieużywane, byłe punkty handlowe w hali głównej dworca oraz pomieszczenia po biurze podróży od strony placu dworcowego.

„Zakres prac był duży. W zależności od stopnia zużycia poszczególnych pomieszczeń. Niektóre trzeba było całkowicie dostosować do nowych funkcji. Część pomieszczeń była nieużywana. W zasadzie wykonywaliśmy wszystkie prace, jakie wykonuje się podczas wykańczania budynków. Było m.in. tynkowanie, szpachlowanie, malowanie oraz naprawa podwieszanych sufitów” – wyliczał szef grupy remontowej MZBM Paweł Tyralik.

Do niektórych pomieszczeń trzeba było doprowadzić wodę i kanalizację, zamontować umywalki i szafki. Ponadto pracownicy spółki pracowali też w hali na Podpromiu, przewozili rzeczy przekazane przez mieszkańców do domów kultury, rozładowywali tiry z darami przeznaczonymi do segregowania. (PAP)

Tekst pochodzi z portalu Transinfo przeczytaj więcej: https://transinfo.pl/inforail/pracownicy-mzbm-dostosowali-czesc-rzeszowskiego-dworca-pkp-dla-potrzeb-uchodzcow/

Skip to content