Szerokopasmowy internet ułatwia życie. MZBM o tym wie

Wszystkie budynki zarządzane przez rzeszowski MZBM mają dostęp do internetu, a ponad pięćset z nich dysponuje internetem szerokopasmowym. Jest on dostępny w 95 procentach budynków.

Bez szerokopasmowego internetu trudno dziś wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie. Nie tylko firm i instytucji, ale przede wszystkim każdego z nas indywidualnie. Technologia daje szerokie możliwości, niespotykane wcześniej. Rzeszowski MZBM, by – między innymi – ułatwić mieszkańcom kontakty z zarządcą systematycznie wyposaża podległe sobie budynki w dostęp do szerokopasmowej transmisji.

– Internet mają oczywiście wszystkie budynki, ale na 533 budynki, którymi zarządzamy w 509 są już nowoczesne łącza szerokopasmowe. To dla nas jeden priorytetów by zapewnić mieszkańcom kontakt z MZBM w załatwianiu spraw za pośrednictwem internetu, ale chodzi także o to by każdy mieszkaniec miał szerokie okno na świat i mógł bez problemu korzystać z dobrodziejstw internetu. Dodatkowego znaczenia sprawa nabiera w sytuacji pandemii kiedy bezpośrednie kontakty ludzi, z oczywistych powodów, są mocno ograniczane – mówi Roman Szczepanek, prezes rzeszowskiego MZBM.

Internet szerokopasmowy posiada już około 95 procent budynków. Jerzy Jędryka, specjalista ds. pozyskiwania funduszy w rzeszowskim MZBM wylicza, że Rejon Obsługi Mieszkańców nr II ma internet we wszystkich swoich budynkach, w ROM nr III i ROM nr IV internetu nie ma jeszcze tylko w dwóch budynkach. Do 20 budynków nie doprowadzono jeszcze internetu w ROM-ie nr I. – To jednak kwestia nieodległej przyszłości – mówi Jerzy Jędryka.

Pani Anna mieszka w jednym z budynków zarządzanych przez MZBM przy ulicy Dąbrowskiego. – Właściwie większość spraw załatwiam przez internet. Nie muszę wychodzić z domu z każdą drobną nawet sprawą w urzędzie czy u zarządcy. Do tego dochodzi nieograniczona możliwość korzystania z łączy i oczywiście ich szybkość. A to doceniają moje dzieci. Nawet z telewizora korzystają poprzez internet. Dostęp do szybkiego internetu szczególnie praktyczny okazał się kiedy podczas lockdownu kiedy cała trójka miała zajęcia zdalne – mówi pani Anna.

A dostęp do internetu w budynkach zarządzanych przez MZBM zapewnia kilku operatorów to: Orange, Res.pl, Multimedia, Dami, Vectra, UPC.

Szerokospamowy internet to jeszcze jedna wymierna korzyść. Szybkie łącze znacznie ułatwia korzystanie z Internetowego Biura Obsługi Klientów, które działa w MZBM.

– Można za pośrednictwem iBOK sprawdzić na przykład stan swoich rachunków. Znajduje się tam pełen podgląd wszystkich należności. Nasz iBOK cieszy się rosnącym zainteresowaniem mieszkańców. Obecnie zarejestrowanych jest 1653 użytkowników. Ta liczba rośnie – mówi Kamil Sak z działu IT rzeszowskiego MZBM.

Rejestracja do iBOK jest łatwa. Trzeba przesłać do MZBM swoje dokładne dane osobowe i dane zajmowanego lokalu poprzez formularz rejestracyjny na stronie iBOK. Informatycy porównują dane z tymi, które znajdują się w zasobach MZBM. Jeżeli dane się zgadzają nowy użytkownik iBOK zostaje zarejestrowany.

Biuro internetowe stale się rozwija. W przyszłości planowane jest stworzenie możliwości załatwiana większości spraw formalnych w relacjach pomiędzy mieszkańcami i MZBM. MZBM planuje także stworzenie aplikacji mobilnej iBOK na telefon co znacznie poprawi dostęp i możliwości korzystania z biura.

Skip to content