Rewitalizacja podwórek – nowocześnie, funkcjonalnie, estetycznie

Minęły czasy zapomnianych, zdewastowanych i zaniedbanych podwórek. Place zabaw, czyste i nowoczesne, nowe dojazdy, ścieżki dla pieszych to efekt realizowanego na terenie zarządzanym przez Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych programu rewitalizacji podwórek. Realizowanego na dużą skalę bo zmieniono gruntownie wygląd aż 45 podwórek.

Zrewitalizowane podwórka znajdują się na osiedlach: Andersa, Grota Roweckiego i Śródmieście. Zmiany to przede wszystkim gruntowna przebudowa placów zabaw, likwidacja barier architektonicznych, tworzenie dojazdów, parkingów oraz oczywiście zieleni osiedlowej i monitoringu oraz oświetlenia.

Rewitalizacją terenów administrowanych przez MZBM objęto tereny o powierzchni aż 12 hektarów. Całkowita wartość projektu to 29,9 miliona złotych, w tym wartość prac na samych podwórkach to 26,1 mln złotych. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego marszałka województwa podkarpackiego wyniosło 19,5 mln złotych.

– Zakres prac był ogromny – mówi Roman Szczepanek, prezes rzeszowskiego MZBM. Poza odnowieniem zieleni, które było jednym z fundamentalnych działań i obejmowało także nowe nasadzenia powstały m. in. nowoczesne place zabaw o bezpiecznych nawierzchniach. Na naszych terenach pojawiły się także urządzenia, których dotychczas tam nie było. To m. in. siłownie na świeżym powietrzu czy ścianki wspinaczkowe – wylicza prezes Szczepanek.

Galeria zdjęć z odnowionych podwórek

– Przybyło nowej małej architektury czyli altany, ławki o ergonomicznym kształcie, nowe kosze na śmieci, karmniki i poidła dla ptaków oraz stojaki na rowery i o oczywiście nowe ledowe oświetlenie – dodaje Roman Szczepanek, prezes rzeszowskiego MZBM.

Na terenach objętych rewitalizacją zamontowano m. in. 348 nowych lamp oświetleniowych, 397 ławek, 95 urządzeń na placach zabaw, ale także 76 kamer współpracujących z monitoringiem miejskim. Powstały 84 stojaki na rowery, 45 stołów do gry w ping-ponga, w szachy czy piłkarzyki oraz 11 zestawów do ćwiczeń siłowych i fitness..

We wszystkich pracach przygotowawczych, określaniu zakresu i zasięgu działań uczestniczyli mieszkańcy. Bardzo się angażowali. To oni najlepiej są w stanie określić co i gdzie trzeba zrobić by poprawić jakość życia w administrowanych przez nas osiedlach – dodaje Jerzy Jędryka, specjalista ds. pozyskiwania funduszy w rzeszowskim MZBM.

Idea pomysłu rewitalizacji zrodziła się w 2014 roku w stowarzyszeniu Rzeszowski Obszar Funkcjonalny, które obecnie skupia 15 gmin, w tym Rzeszów.
Rok później zakończyło się opracowywanie Programu Rewitalizacji dla Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Rzeszowska Rada Miasta w marcu 2017 roku przyjęła Lokalny Program Rewitalizacji dla Gminy Miasto Rzeszów, który ma być w całości zrealizowany do 2023 roku. Całością realizacji programu kierował Zarząd Województwa Podkarpackiego, beneficjentem środków jest ROF, a partnerem programu Gmina Miasto Rzeszów.

Galeria zdjęć z odnowionych podwórek

Przeprowadzono szerokie konsultacje społeczne. Mieszkańcy terenów objętych planami rewitalizacji zgłosili szereg uwag i opinii korzystając z formularza zamieszczonego na stronie BIP miasta Rzeszowa i przesyłać go drogą elektroniczną lub tradycyjna pocztą.
Zdiagnozowano problemy, z którymi borykają się mieszkańcy. Szczególnie w obszarach: gospodarczym, środowiskowym, przestrzenno-funkcjonalnym oraz technicznym.

Panią Marię, mieszkankę bloku przy ulicy Spiechowicza spotykamy na nowym placu zabaw przy ulicy Spiechowicza. Przyszła tu z czteroletnim wnukiem. – Początkowo bardzo nieufnie odnosiliśmy się do planów MZBM. Chyba po prostu przyzwyczailiśmy się do istniejącego stanu rzeczy. Czyli braku prawdziwego placu zabaw, a co najgorsze braku dojazdu do naszego bloku. Tak było 50 lat. Nie mieliśmy dojazdu ani nawet ścieżki z prawdziwego zdarzenia, a nasz blok stoi na zboczu wzniesienia. Nawet karetka czy straż pożarna nie miały możliwości dojazdu. Z czasem nieufność przerodziła się w nadzieję, że przecież wcale nie musi tak być. Owszem były jeszcze protesty mieszkańców bo trzeba było usunąć trochę zieleni żeby zrealizować wszystkie plany. Zaangażowaliśmy się jednak i dziś mamy wreszcie dojazd do bloku, nowe chodniki i przede wszystkim nowoczesny plac zabaw dla dzieci, ale i nowa zieleń – cieszy się pani Maria.

Rewitalizacja podwórek

Na osiedlu Andersa zmodernizowano 27 podwórek, na osiedlu Śródmieście – 10, a na osiedlu Grota Roweckiego – 8.

Na terenach objętych rewitalizacja podwórek mieszka pomad 25 tysięcy Rzeszowian. W ramach projektu utworzono także placówkę wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży przy Placu Wolności 4. Przebudowano 3,3 kilometra dróg na osiedlu Andersa, a na sześciu ulicach tego osiedla zmodernizowano oświetlenie.

Galeria zdjęć z odnowionych podwórek

Skip to content