Podczas wakacji 2024 roku w Rzeszowie odbyło się wyjątkowe spotkanie ekspertów arborystycznych z Polski i Ukrainy. W ramach polsko-ukraińskiego projektu wymiany doświadczeń „Sędziwe drzewa w Polsce i na Ukrainie: gdzie trwa dzika natura” specjaliści z obu krajów mieli okazję wymienić się wiedzą na temat zarządzania drzewami weterańskimi. Projekt ten jest realizowany dzięki Funduszowi Aktywnych Obywateli, finansowanemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.
Spotkanie w Rzeszowie, zorganizowane przez Fundację Będzie Dziko, było kontynuacją czerwcowego wydarzenia w parku pałacu Lanckorońskich w Rozdole koło Lwowa. Uczestnicy, w tym eksperci z Instytutu Drzewa, przedstawiciele Fundacji Semena Oblomeja z Kijowa oraz specjaliści od zieleni miejskiej z Ukrainy, wspólnie analizowali stan drzew na osiedlu Andersa będącego w administrowaniu Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych ROM 2 przy ulicy Spiechowicza w Rzeszowie, szczególnie w okolicach bloków przy ul. Broniewskiego.
Wnioski z tych prac wskazują na konieczność zinwentaryzowania istniejących nasadzeń i stworzenia elektronicznej bazy danych drzew. Część zadrzewień została posadzona zbyt gęsto, co prowadzi do problemów z przestrzenią dla rozwijających się koron. Przykładem są trzy miłorzęby, które wymagają znacznie więcej miejsca, aby mogły prawidłowo rosnąć. Zasugerowano także potrzebę przesadzania młodych drzew oraz pielęgnacji starszych, takich jak klon zwyczajny przy ul. Broniewskiego 7, który wymaga wzmocnienia rozwidlenia i zabezpieczenia wiązaniem elastycznym.
Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie z dumą wspiera te proekologiczne inicjatywy, aktywnie uczestnicząc w ich realizacji. „Współpraca z fundacjami oraz ekspertami pokazuje, jak ważne są wspólne działania na rzecz ochrony dzikiej natury w miastach”- podkreśla Mateusz Ruszała piastujący funkcję kierownika ROM 2. Dziękujemy organizatorom za możliwość bycia partnerem w tym wyjątkowym przedsięwzięciu i z niecierpliwością czekamy na dalsze projekty!