Tadeusz Nalepa spaceruje po Paniadze, teraz spojrzy na nas z góry

To będzie już drugi mural na budynku administrowanym przez rzeszowski MZBM upamiętniający wielkiego artystę rodem z Rzeszowa. Na Rzeszowian spogląda już Tomasz Stańko, a niebawem będzie im się także przyglądał Tadeusz Nalepa.

Mural upamiętniający Tomasza Stańkę powstał na ścianie kamienicy przy ulicy Hetmańskiej 16. Natomiast wizerunek Tadeusza Nalepy powstanie na ścianie budynku przy Hetmańskiej 43.

Z inicjatywą upamiętnienia Tadeusza Nalepy wyszła Estrada Rzeszowska, a wspólnota mieszkańców budynku przy ulicy Hetmańskiej 43 wyraziła zgodę.

– Bardzo nam zależy na tym by Rzeszów piękniał, a jak przy tym jest okazja by, szczególnie młodym Rzeszowianom, przypominać, że z naszego miasta pochodzą znani w świecie artyści to nie można takiej okazji przepuścić – mówi Roman Szczepanek, prezes rzeszowskiego Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych. – To także wspaniała okazja by poprawić estetykę miasta, ale i przypomnieć mieszkańcom, że to właśnie tu w Rzeszowie rodzili się i dorastali ludzie, z których dziś jesteśmy dumni. Mam nadzieję, że na tym nie koniec bo poczet wielkich, nie tylko kultury, pochodzących z Rzeszowa jest dość liczny – dodaje prezes Szczepanek.

Wybór kamienicy przy ul. Hetmańskiej 43 nie był przypadkowy. To właśnie w tej kamienicy w latach 1945-1955 mieszkał Tadeusz Nalepa.

Mural ma przedstawiać Tadeusza Nalepę wraz z synem Piotrem, a jego wzorcem będzie zdjęcie bluesmana i jego syna wykonane przez Marka Karewicza. To zdjęcie wykorzystano także na okładce płyty pt. „Blues”.

Nalepa z synem

Tadeusz Nalepa początkowo z zespołem Blackout, a później z zespołem Breakout tworzyli we współczesnych sobie czasach zupełnie nowy, elektryzujący odbiorców, trend w polskiej muzyce. Artyści byli pionierami wielu zmian. Kiedy w latach 60. i 70. ub. wieku w domach Rzeszowian z radioodbiorników i gramofonów płynęła muzyka Ireny Santor, Alibabek, No To Co, Skaldów czy Anny German muzycy z zespołu Tadeusza Nalepy wytyczali nową jakość i nowe trendy w polskiej muzyce inspirowani m. in. twórczością The Beatles i The Rolling Stones.

Tadeusz Nalepa ukończył szkołę muzyczną w Rzeszowie w klasach skrzypiec, klarnetu i kontrabasu. Dostał wyróżnienie w kategorii duetów na II „Festiwalu Młodych Talentów” w Szczecinie w 1963 wraz z Mirą Kubasińską, jego późniejszą żoną.

Grupa Blackout powstała w 1965 roku. Tadeusz Nalepa nagrał z tym zespołem płytę długogrającą Blackout oraz sześć mniejszych wydawnictw. Zespół istniał do końca 1967.

W 1968 założył grupę Breakout. Zespół istniał 13 lat i nagrał 10 płyt. Tadeusz Nalepa jest jednym z najbardziej zasłużonych polskich muzyków. Zmarł w marcu 2007 roku. Jest pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Od kilku lat w Rzeszowie odbywa się festiwal poświęcony jego twórczości – Rzeszów Breakout Days. Mural będzie kolejnym upamiętnieniem artysty w Rzeszowie.

Od kilku lat na głównym deptaku Rzeszowa, ulicy 3 Maja (Paniaga) znajduje się odlana z brązu, naturalnych rozmiarów, postać Tadeusza Nalepy.

Tadeusz Nalepa
Skip to content