Zabytkowy fryz w centrum Rzeszowa odrestaurowany

W Rzeszowie niewiele jest kamienic, które mają wartość historyczną i artystyczną. Dlatego o każdą, która przedstawia takie wartości staramy się dbać szczególnie – mówi Bogusław Siwiec, kierownik ROM nr 3 rzeszowskiego MZBM.
Staraniem wspólnoty mieszkańców, spółki oraz przy wsparciu konserwatora zabytków odrestaurowano zabytkowy fryz na elewacji kamienicy przy ulicy Sobieskiego 5 w Rzeszowie.

127-letnia kamienica przy ul. Sobieskiego 5 to drugi już budynek w ścisłym centrum miasta, restaurowany przez wspólnotę i Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w ostatnim czasie. W sierpniu br. konserwatorzy zabytków miejski i wojewódzki bez zastrzeżeń odebrali zrewitalizowaną zabytkową kamienicę przy ulicy Grunwaldzkiej 24. Tam spod warstw tynku podczas prac rewitalizacyjnych wydobyto XIX-wieczny wygląd budynku. Elewacja oraz dach kamienicy zostały wyremontowane zjednoczonymi siłami wspólnoty mieszkańców i MZBM, przy dużym wsparciu ze strony miejskiego i wojewódzkiego konserwatorów zabytków.

W przypadku kamienicy przy ul. Sobieskiego 5 odrestaurowano zabytkowy fryz znajdujący się na elewacji pod okapem dachu.

 

O środki na renowację fryzu kamienicy przy ul. Sobieskiego 5 MZBM starał się już w 2021 roku. – Wtedy jednak otrzymaliśmy od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dotację blisko 50-procentową. Wnioskowaliśmy o 55209 złotych otrzymaliśmy 25000 – mówi Stanisław Selwa z ROM nr 3 MZBM.

Wspólnota mieszkańców nie zdecydowała się na sfinansowanie brakującej kwoty z funduszu remontowego. Dlatego prace zaplanowane na 2021 rok się nie odbyły.

MZBM jednak nie zrezygnował ze starań i przyniosły one efekt w 2022 roku. – Tym razem otrzymaliśmy od konserwatora zabytków 55 000 złotych dotacji. Niestety znacznie wzrosły ceny materiałów i prac konserwatorskich. Koszt renowacji wzrósł do 75057 złotych. Na szczęście tym razem wspólnota dopłaciła brakujące 20 tysięcy złotych i można było rozpocząć prace renowacyjne – opowiada Stanisław Selwa.

Dawną świetność fryzom przy wrócili pracownicy firmy Ars Restauro Konserwacja Zabytków Rzeszów Romana Dawidziaka.

Prace objęte są 36-miesięczną gwarancją. Roboty były nadzorowane przez konserwatora zabytków oraz Jerzego Jędrykę, pracownika MZBM, który posiada uprawnienia konserwatorskie.

Fryz na elewacji kamienicy przy ul. Sobieskiego 5 składa się z 15 pól. Przedstawia m. in. herby rodowe. Ma powierzchnię 9,85 metra kwadratowego.

Kamienica przy ul. Sobieskiego 5 w Rzeszowie została zbudowana pod koniec XIX wieku w 1895 roku przez doktora Jakuba Bujniewicza, który odkupił działkę wraz z budynkiem w kształcie litery L od Karoliny z Mneków.

– Restauracja fryzu to jednak nie jedyne nasze działania w przypadku tej kamienicy. Planujemy tam także restaurację bramy wejściowej, która ma zabytkowy charakter – mówi kierownik ROM nr 3 Bogusław Siwiec. – W sprawie bramy składamy wniosek do wojewódzkiego konserwatora zabytków o dotacje. Koszt tej pracy, która także ma być wykonana przez pracownię konserwacji zabytków to 36900 złotych – mówi Bogusław Siwiec.

Skip to content