W sobotę 27 sierpnia odszedł od nas człowiek, który w historii Rzeszowa zapisze się jako ojciec najwspanialszego rozwoju miasta w jego historii. Wizjoner, który nie poprzestawał na swoich wyobrażeniach rozwoju i pozycji Rzeszowa. On natychmiast swoje wizje realizował bez względu na przeciwności i wbrew malkontentom. Człowiek, który pasją potrafił zarażać innych, mobilizować ich do realizacji nawet najbardziej – wydawałoby się – niedostępnych celów. I udowadniał, że wszystko jest możliwe, że ograniczenia są tylko w naszej świadomości.
Opuścił nas Prezydent, który potrafił przekonywać nie tylko mieszkańców miasta co do ich własnej wartości. To Jemu – jak dotąd nikomu – udawało się przekonywać na warszawskich salonach do swojej wizji metropolii rzeszowskiej. Przekonywać decydentów by doceniali potencjał Rzeszowa i jego mieszkańców.
Widział Rzeszów wielki, pewny siebie, ludzi znających swoją wartość. Nigdy z tej drogi nie zszedł. Uparcie dążąc do celu, przekonywał niedowiarków, kazał im wierzyć w siebie. Swoją otwartością, przedsiębiorczością, pracowitością, mądrością, ale i bezkompromisowością pokazywał im jak wyjść z perspektywy kompleksu zaścianka i otwarcie pokazać światu: Tu jesteśmy i jesteśmy znacznie więcej warci niż myślicie.
Pod rządami Prezydenta Tadeusza Ferenca Rzeszów zanotował bezprecedensowy postęp, stał się miastem europejskim XXI wieku – nowoczesnym, przyjaznym i otwartym.
Wydawało nam się, że Prezydenta Tadeusza Ferenca nie może zabraknąć. Że będzie zawsze i czujnym okiem podejrzy każde nasze poczynanie gotowy do wsparcia, rady, pomocy.
Odszedł, ale jego myśl, uśmiech, serdeczność, przedsiębiorczość na zawsze pozostanie w rzeszowianach oraz naszych ulicach i placach . Zawsze będziemy o Nim pamiętać.
Tadeusz Ferenc urodził się 10 lutego 1940 roku. Zmarł po długiej chorobie 27 sierpnia 2022 roku. Swoją zawodową karierę rozpoczynał jako robotnik w WSK PZL Rzeszów, był także wicedyrektorem przedsiębiorstwa Transbud w Rzeszowie. Po ukończeniu studiów pracował w Budimeksie, był wicedyrektorem Rzeszowskich Zakładów Naprawy Samochodów. W latach 1985-1991 kierował rzeszowskim Miejskim Zarządem Budynków Mieszkalnych, a w 1993 roku został prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej Nowe Miasto. W latach 1994-2001 był radnym, a w roku 2001 został wybrany posłem na Sejm. Rok później oddal mandat poselski i 10 listopada 2002 roku został wybrany na urząd Prezydenta Miasta Rzeszowa. Piastował ten urząd do 10 lutego 2021 roku.
Tadeusz Ferenc został odznaczony: Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (w 2022 r., za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, za osiągnięcia w pracy na rzecz samorządu terytorialnego w Polsce);
Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2010 r., za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej);
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2005 r., za wybitne zasługi w działalności samorządowej i społecznej).
W imieniu Rady Nadzorczej, Zarządu, Dyrekcji i Pracowników Rodzinie Zmarłego Prezydenta składamy najszczersze kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia.