Zieleń – Nasze oczko w głowie

Do zieleni na terenach administrowanych przez naszą spółkę przykładamy
szczególną wagę. To nasze oczko w głowie – mówi Roman Szczepanek, prezes Miejskiego
Zarządu Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie. Spółka, która opiekuje się ponad 42
hektarami terenów zielonych w ostatnich latach zasadziła ponad 1800 drzew.

Miasto to nie tylko inwestycje w infrastrukturę. Rzeszów ma być nowoczesny i przyjazny mieszkańcom także dzięki zieleni, która nie tylko dodaje mu uroku, ale przede wszystkim oczyszcza powietrze, zatrzymuje wodę i schładza miejską atmosferę. Urząd Miasta Rzeszowa w 2022 roku zasadził ponad 1300 nowych drzew. Spora część z nich to drzewa już wysokie. Kontynuowana jest budowa parku przy Bł. Karoliny, rewitalizowany jest park przy ul. Wieniawskiego, powstają miniparki i tereny dla zwierząt, ustawiane są nowe ławki.

Wysiłkom Urzędu Miasta, który nasadza mnóstwo nowej zieleni kroku dotrzymuje Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych. – Nie może być inaczej. Tym bardziej, że nam także bardzo zależy na tym by mieszkańcy czuli się dobrze na terenach zarządzanych przez spółkę – mówi Roman Szczepanek.

 

W ostatnich latach na terenach administrowanych MZBM miasto i spółka zrewitalizowały 45 podwórek. Otoczenie budynków mieszkalnych zyskało nowoczesne place zabaw, dojazdy i nową małą architekturę. Niezbędnym elementem tych zmian jest osiedlowa zieleń – drzewa, krzewy, kwiaty i byliny.

Prezes MZBM podkreśla, że spółka otacza zieleń szczególną troską od lat, a liczba nasadzeń z roku na rok rośnie. – Nasadzenia prowadzimy na wszystkich naszych terenach zielonych, których mamy w administracji aż 42,5 hektara. To blisko 40 procent powierzchni wszystkich administrowanych przez nas terenów, które mają powierzchnię 108 hektarów – zaznacza prezes Roman Szczepanek.

Od 2004 roku rzeszowski MZBM na administrowanych przez siebie terenach zielonych zasadził 3907 drzew i aż 55711 krzewów.

Zieleń na terenach administrowanych przez MZBM to także krzewy, trawniki i rabaty.

 

Krzewy podcinane i kształtowane są dwa razy w roku – w okresie od kwietnia do września. Podobne terminy dotyczą pielęgnowania zieleńców, kwietników. W tym samym czasie np. uzupełniane są nasadzenia tzw. „małej zieleni” i dosiewana jest trawa. W razie potrzeby rośliny są regularnie podlewane, dokonywane są opryski środkami ochrony roślin, usuwane są chwasty. W 2022 roku trwa będzie koszona cztery razy. Do skoszenia jest trawa na 31 ha administrowanych przez MZBM oraz na 5 ha należących do wspólnot mieszkaniowych.  

Skip to content