Mural, który powstał na ścianie budynku przy Rejtana 14 w Rzeszowie usunie z atmosfery tyle zanieczyszczeń ile mogłoby pochłonąć 215 drzew. Fundatorem inwestycji jest firma Deloitte współpracująca z Urzędem Miasta Rzeszowa. Budynkiem wspólnoty mieszkaniowej zarządza Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych.
– To bardzo cenna inicjatywa i cieszymy się, że na naszych budynkach takie pomysły są realizowane. Cieszy też to, że wspólnoty mieszkańców chętnie godzą się na umieszczanie na ich budynkach murali, które mają istotny wpływ na jakość życia w mieście. Chodzi nie tylko o estetykę, ale także o środowisko – mówi Roman Szczepanek, prezes rzeszowskiego MZBM.
Mural mógł powstać dzięki zaangażowaniu firmy Deloitte, która współpracuje z Urzędem Miasta Rzeszowa oraz realizującym ideę smart city laboratorium Urban Lab.
Antysmogowy mural został namalowany na ścianie budynku wspólnoty mieszkaniowej w Rzeszowie przy ul. Rejtana 14. Wykorzystano specjalny rodzaj farby Knoxout, która dzięki technologii Crystal Activ pochłania z atmosfery toksyczne produkty niskiej emisji.
– Antysmogowe działanie tego muralu można porównać z działaniem 215 średnich drzew, filtrujących powietrze. Autorem muralu jest Fundacja Ecoevolution w ramach projektu „Galeria Czystej Sztuki” – informuje Łukasz Południak, kierownik ROM nr 1 rzeszowskiego MZBM.